Fiziska persona, kas vēlas kārtot pārbaudi, piesakās pārbaudes kārtošanai ne vēlāk kā septiņas darbdienas pirms konkrētās pārbaudes.
Apstiprinājumu par valsts valodas prasmes pārbaudes kārtošanas laiku un vietu saņem tajā saziņas veidā, kas norādīts personas iesniegumā par pārbaudes kārtošanu. Ierodoties uz pārbaudi, jāuzrāda derīgs personu apliecinošs dokuments un ārsta rehabilitologa atzinums (ja attiecināms).
Valsts valodas prasmes pārbaudes notiek klātienē Rīgā, Daugavpilī, Rēzeknē, Liepājā un Ventspilī.
Valsts valodas prasmes pārbaude ir latviešu valodas kā svešvalodas pārbaude. Valsts valodas prasmei ir noteikti trīs līmeņi: A (pamata), B (vidējais), C (augstākais). Katram līmenim ir divas pakāpes: zemākā – 1. pakāpe – un augstākā – 2. pakāpe.
Persona, reģistrējoties valsts valodas prasmes pārbaudei jeb pieprasot pakalpojumu, norāda, kura līmeņa un kuras pakāpes pārbaudi vēlas kārtot – zemākā pakāpe ir A1, savukārt augstākā – C2.
Pārbaudei ir četras daļas: klausīšanās prasmes, lasītprasmes, rakstītprasmes un runātprasmes daļa. Klausīšanās un lasīšanas uzdevumus persona pilda Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā. Rakstīšanas uzdevumus persona pilda papīrā ar pildspalvu. Runātprasmes daļa notiek klātienē vai videokonferences veidā.
Lēmums par valsts valodas prasmes pārbaudes rezultātu ir pieejams, sākot ar septīto darbdienu pēc pārbaudes kārtošanas dienas e-pakalpojumā "Pieteikšanās apliecības, sertifikāta vai to dublikāta saņemšanai".