Covid-19 arkarteja situācija līdz 6.decembrim

Saglabājoties augstiem Covid-19 saslimstības rādītājiem, joprojām ir nepieciešams saglabāt esošos ierobežojumus un pastiprināt drošības pasākumus, kas saistīti ar cilvēku pulcēšanos, tāpēc valdība 6.novembrī pieņēma lēmumu valstī izsludināt ārkārtējo situāciju līdz 2020. gada 6.decembrim, pamatojoties uz Ministru kabineta rīkojumu Nr.655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu".

Ārkārtējās situācijas rīkojums paredz ievērot sekojošas prasības:

  1. Izglītības jomā:
  • turpināt sniegt bērnu uzraudzības pakalpojumu;
  • pārtraukt mācību procesa norisi klātienē visās izglītības iestādēs, nodrošinot mācības attālināti, izņemot:
    • pirmskolas izglītības programmas apguvi;
    • vispārējās izglītības programmas apguvi 1. līdz 6. klasei (tai skaitā starptautiskas izglītības programmas apguvi attiecīgajām klasēm atbilstošā izglītojamo vecuma grupā);
    • profesionālās izglītības programmu tādas praktiskās daļas apguvi, kas nepieciešama profesionālo prasmju vai kvalifikācijas ieguvei un kuru nav iespējams veikt attālināti;
    • augstākās izglītības programmu tādas praktiskās daļas apguvi, kas nepieciešama profesionālo prasmju vai kvalifikācijas ieguvei un kuru nav iespējams veikt attālināti, un klīnisko praksi rezidentūrā;
    • sociālās korekcijas izglītības iestādē "Naukšēni", speciālās izglītības iestādēs un tādās izglītības iestāžu speciālās izglītības klasēs, kurās īsteno speciālo pamatizglītības programmu skolēniem ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem vai vairākiem smagiem attīstības traucējumiem, kā arī speciālo pamatizglītības programmu skolēniem ar garīgās attīstības traucējumiem;
    • Atbalsta materiāli attālināto mācību īstenošanai ārkārtējās situācijas laikā.
  • Pieaugušo profesionālās tālākizglītības, profesionālās pilnveides un neformālās izglītības programmu apguve notiek attālināti, izņemot tādas praktiskās daļas apguvi, kas nepieciešama profesionālo prasmju vai kvalifikācijas ieguvei un kuru nav iespējams veikt attālināti.
  •  Ja izglītības iestādei, izglītojamam vai nodarbinātajam Slimību profilakses un kontroles centrs noteicis obligātus pretepidēmijas pasākumus, tad izglītības iestāde nekavējoties informē Izglītības kvalitātes valsts dienestu par šo faktu un turpmāko darbības īstenošanas risinājumu.
  1. Interešu izglītība un sports:
  • Interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmu apguve notiek attālināti, klātienē iekštelpās tikai individuāli (izņemot personas, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā) vai ārtelpās vienā grupā vienlaikus ne vairāk kā 10 personas, vai tikai vienas izglītības iestādes grupas vai klases izglītojamiem, kuri vienlaikus nav citu grupu vai klašu izglītojamie (izņemot sporta un izglītības iestādes, kurās vienlaikus ar vispārējās pamatizglītības vai vispārējās vidējās izglītības programmu īsteno arī profesionālās ievirzes izglītības programmu). Šāda procesa ietvaros klātienē nav atļauta koru dziedāšana un pūšamo instrumentu kolektīva spēlēšana.
  • Noteikt, ka amatiermākslas un citi mākslinieciskie kolektīvi (tai skaitā kori, orķestri, tautas mūzikas ansambļi, deju un citi tautas mākslas kolektīvi) mēģinājumu procesu īsteno attālināti vai klātienē tikai individuāli (izņemot personas, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā). 
  • Pārtraukt bērnu nometņu darbību.
  • Atcelt un aizliegt visus sporta pasākumus (sacensības, paraugdemonstrējumus, šovus u.tml.), izņemot:
    • starptautisko olimpisko sporta federāciju sporta sacensību kalendārā iekļautās sporta sacensības (tai skaitā pirms sacensībām paredzētos oficiālos treniņus) pieaugušo izlašu sportistiem, ja tās norisinās bez skatītājiem;
    • komandu sporta spēļu starptautisko un augstāko līgu sporta sacensības, kurās piedalās tikai pilngadīgi profesionāli sportisti (personas, kuras uz līguma pamata un par nolīgto samaksu gatavojas sporta sacensībām un piedalās tajās) un tās norisinās bez skatītājiem.
  • Sporta treniņi (nodarbības) tiek organizēti ārtelpās, individuāli vai attālināti, ievērojot šādus nosacījumus:
    • sporta treniņa (nodarbības) norisei ārtelpās vienā treniņgrupā vienlaikus organizēti pulcējas ne vairāk kā 10 personas (neieskaitot sporta speciālistus un sporta darbiniekus) un netiek izmantotas ģērbtuves. Ja to pieļauj attiecīgās ārtelpas sporta norises vietas kapacitāte, vienlaikus var norisināties vairāku treniņgrupu darbs, ja dažādu treniņgrupu plūsmas fiziski pārklājas, kā arī tiek nodrošināta to darbības atsevišķa uzraudzība;
    • sporta treniņi (nodarbības) iekštelpās notiek individuāla apmeklējuma vai individuāla treniņa (viena sporta speciālista vadīta nodarbība vienai personai vai personām, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā) ietvaros, ievērojot divu metru distanci, kā arī vienai personai nodrošinot ne mazāk kā 10 m2 no publiski pieejamās iekštelpu sporta norises vietas platības.

Joprojām spēkā ir prasība par masku un sejas aizsegu lietošanu izglītības iestādēs. Skolēniem no 13 gadu vecuma, skolotājiem un skolas darbiniekiem sejas maskas ir jālieto izglītības iestādes koplietošanas telpās un vietās, kur satiekas skolotāji vai tiekas vairāku grupu bērni. Masku var nelietot, piemēram, klases telpās, kur kopā ir vieni un tie paši bērni. 

Ārkārtējas situācijas laikā jāievēro epidemioloģiskās drošības pasākumi, tāpat ir piemērojami arī citi normatīvie akti Covid-19 ierobežošanas un seku pārvaldības jomā.

Ārkārtējā situācija ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Vairāk par šodien pieņemtajiem lēmumiem un ierobežojumiem Ministru kabineta tīmekļvietnē: www.mk.gov.lv