2022. gada 25. martā tiešsaistē vairāk kā 300 skolēni piedalījās 46. zinātniskās pētniecības darbu konferencē. No 288 valsts konferencei izvirzītajiem pētniecības darbiem apbalvoti 144 darbi, kurus prezentēja 160 izglītojamie. Skolēni savus pētījumus prezentēja digitālo plakātu formātā 20 zinātņu apakšnozaru sesijās.
Zinātniskās pētniecības darbi kopumā tika vērtēti sešās zinātņu nozaru grupās: dabaszinātnes, humanitārās un mākslas zinātnes, sociālās zinātnes, medicīna un veselības zinātnes, inženierzinātnes un tehnoloģijas, lauksaimniecība, kā arī meža un veterinārās zinātnes. Par populārāko no zinātņu nozarēm šogad kļuva sociālo zinātņu nozare, kur izstrādāts 91 valsts konferencei izvirzītais darbs, 78 darbi izstrādāti dabaszinātņu nozarē, bet 54 darbi humanitāro un mākslas zinātņu nozarē. Ar I pakāpes diplomu godalgoti 43 skolēni, II pakāpes diplomu saņēma 58 skolēni, savukārt III pakāpes diploms – 58 skolēniem.
Skolēni šogad veikuši unikālus un interesantus pētījumus par tādām tēmām kā “Rīgas kafejnīcu kafijas krūžu krāsas izvēles saistība ar mārketinga pētījumiem sensorās mijiedarbības jomā”, “Saules enerģijas iegūšana ar otrreiz izmantojamiem materiāliem”, “Uztura terapija pazeminātās kuņģa skābuma gadījumā”, “Latgaliešu festivāls “Upītes Uobeļduorzs” kā nemateriālā kultūras mantojuma mūzikas vērtību popularizētājs” un "Vilnas krāsošana ar sēnēs esošajām krāsvielām".
Dana Krjaukle, Jēkabpils Valsts ģimnāzijas 12. klases skolniece, savu zinātniskās pētniecības darbu “Vilnas krāsošana ar sēnēs esošajām krāsvielām” sāka izstrādāt jau 10. klasē, savukārt 11. klases laikā to papildināja un uzlaboja: “Bija interesanti krāsot vilnas dziju ar sēnēs esošajām krāsvielām, taču process bija laikietilpīgs. Pētījumam ievākt sēnes man palīdzēja ne tikai ģimene, bet arī skolotājas. Grūtības sagādāja ievākto sēņu identificēšana - tās palīdzēja atpazīt laborante, izmantojot sēņu rokasgrāmatu. Eksperimenta laikā bija negaidīti rezultāti, piemēram, cik izteiktas krāsas izdevās iegūt ar tīmekleņu dzimtas sēnēm. Lai izstrādātu šāda veida darbu, ir vajadzīga liela pacietība, mērķtiecība un saprašana.”
Skolēni, kas par izstrādātajiem pētījumiem šogad iegūs I, II un III pakāpes diplomus, saņems arī īpašas pārsteiguma balvas no sadarbības partnera “Brain Games”. Savukārt izcilākie darbu autori iegūs tiesības ārpus konkursa iestāties Rīgas Stradiņa Universitātes, Daugavpils Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Lauksaimniecības universitātes studiju programmās. Tāpat dažādas speciālbalvas sagādājusi Izglītības un zinātnes ministrija, Labklājības ministrija, Aizsardzības ministrija, Ekonomikas ministrija, Kultūras ministrija un Latvijas Kultūras akadēmija, Latvijas Universitāte, Liepājas Universitāte un AS “Grindeks”.
Izglītības un zinātnes ministrijas speciālo balvu šogad saņēma Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas 11. klases skolniece Valērija Orlova par izstrādāto zinātniski pētniecisko darbu “Atvērtā tiešsaistes kursa izveide tekstpratības prasmju attīstīšanai”. "Medijpratība šodien pasaules notikumu kontekstā kļūst aizvien aktuālāka un nozīmīgāka. Informācijas apjomi pieaug, tostarp arī dezinformācijas, tāpēc, jo īpaši vērtīgi, ka autore savā darbā ir pievērsusies virsrakstiem kā pirmā iespaida radītājiem un pētījusi to dažādos veidus, uzmanības piesaistes paņēmienus un maldinošu virsrakstu raksturīgākās iezīmes,” par darba aktualitāti stāsta Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece.
46. zinātniskās pētniecības darbu valsts konference īstenota ESF projekta “Nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošana izglītojamo talantu attīstībai” ietvaros, projekta numurs 8.3.2.1/16/I/002.
Papildu informācija:
Laura Šīraka
Valsts izglītības satura centrs
Tālrunis +371 20395758