Pamatkursu “Vēsture I” un “Sociālās zinātnes I” programmu paraugi ir pieejami VISC mācību plānošanas e-vidē MAPE

Pirmdien, 12. augustā Valsts izglītības satura centra mācību plānošanas e-vidē MAPE (mape.gov.lv) publicēti Vēstures un sociālo zinību skolotāju biedrības veidoto darba grupu izstrādātie programmu paraugi vidējās izglītības optimālā līmeņa pamatkursiem “Vēsture I” un “Sociālās zinātnes I”. Sekmīgākai jauno mācību kursu programmu ieviešanai laikā no augusta beigām līdz oktobra vidum plānoti pedagogu profesionālās kompetences pilnveides pasākumi.

25. jūnijā Ministru kabinets apstiprināja grozījumus valsts vidējās izglītības standartā, nosakot, ka no 2024. gada 1. septembra vidējās izglītības Sociālajā un pilsoniskajā mācību jomā optimālajā apguves līmenī ir īstenojami divi atsevišķi obligāti apgūstamie pamatkursi – “Vēsture I” un “Sociālās zinātnes I”. Kursa “Vēsture I” īstenošanai paredzētas 105 mācību stundas, savukārt kursam “Sociālās zinātnes I” – 140 mācību stundas. Izmaiņas attieksies uz izglītojamiem, kas minētos mācību kursus sāks apgūt šogad, savukārt, tie, kuri bija uzsākuši integrēto mācību kursu, to pabeigs pēc iepriekšējās programmas.

Divi atsevišķi pamatkursi – “Vēsture I” un “Sociālās zinātnes I” nodrošinās sistemātiskāku pieeju abu pamatkursu apguvei, veicinot skolēnu izpratni gan par vēstures, gan par ekonomikas un sociālo zinātņu procesiem un likumsakarībām. Tie dos iespēju skolēniem apgūt katrai nozarei piemērotas analīzes metodes, kuras ir būtiskas, turpmāk apgūstot padziļinātos kursus “Vēsture II” un “Sociālās zinātnes II”.

Darbu pie atsevišķu kursu satura Valsts izglītības satura centrs un Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Vēstures un sociālo zinību skolotāju biedrību sāka, atsaucoties uz vēsturnieku un vēstures skolotāju ieteikumiem, jo labas izglītojamo vēstures zināšanas ir arī viens no valsts drošības un attīstības aspektiem.

Vēstures un sociālo zinību skolotāju biedrības veidotajā darba grupā kursa “Vēsture I” programmas izstrādei darbojās Jānis Arājs, Baiba Atmane, Toms Gulbis, Aija Kļaviņa, Valdis Klišāns, Roberts Ķipurs, Mikus Solovejs. Savukārt “Sociālās zinātnes I” darba grupā strādāja Juta Birzniece, Ieva Bruksle, Laura Joma, Jānis Ikstens un Aleksandrs Lange.

Sekmīgai programmu ieviešanai Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar Vēstures un sociālo zinību skolotāju biedrību laikā no augusta beigām līdz oktobra vidum plāno īstenot pedagogu profesionālās kompetences pasākumus: “Mācību saturs atbilstoši vidējās izglītības pamatkursa “Vēsture I” programmai” un “Mācību saturs atbilstoši vidējās izglītības pamatkursa “Sociālās zinātnes I” programmai”.

Paralēli no jaunā mācību gada Valsts izglītības satura centrā tiks īstenots ESF projekts (4.2.2.3.), kura mērķis ir izveidot profesionālā atbalsta sistēmu pedagogiem nacionālā un pašvaldību līmenī. Projekta ietvaros turpināsies darbs pie metodiskā atbalsta sniegšanas pedagogiem, tai skaitā izstrādājot arī metodiskā atbalsta materiālu izveidotajiem kursiem “Vēsture I” un “Sociālās zinātnes I”. Metodiskā atbalsta materiāli plānoti kā atbalsts pedagogiem secīgai mācību stundu vai tematu plānošanai, īstenošanai un mācību satura apguves novērtēšanai.

Vēsture I. Pamatkursa programmas paraugs vispārējā vidējā izglītībā

Sociālās zinātnes I. Pamatkursa programmas paraugs vispārējā vidējā izglītībā