15.jūlijs ir Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) ieviestā Pasaules jauniešu prasmju diena, kurā aktualizē veiksmīgai karjerai nepieciešamo prasmju apguvi. Samsung “Skolēna digitālais IQ” eksperti iesaka radošas aktivitātes jauniešiem, kuras īstenot vasarā, lai nemanāmi trenētu un attīstītu nākotnes profesijās noderīgas prasmes.
- Sarīkot pārgājienu vai tematisko pasākumu draugiem
Padomā, ko interesantu varētu piedzīvot kopā ar draugiem – pārgājienu gar jūru, neierastu izbraucienu ar velosipēdiem vai brīvdabas kino vakaru, un īsteno to. Izplāno pasākuma gaitu, ievies kādu pārsteigumu, uzaicini draugus un vadi pasākumu. Pat ja ideja būs pavisam vienkārša, izejot cauri visiem soļiem līdz tās realizācijai, būsi attīstījis tādas prasmes kā plānošana, radošums un inovatīva domāšana. Uzņemoties atbildību pasākuma laikā, attīstīsi līderības prasmes, turklāt, ja notiks kas negaidīts, būsi izmantojis problēmu risināšanas prasmes.
- Pieņemt tiešsaistes izaicinājumu
Ierastās mācību metodes lai paliek rudenim – arī no izaicinājumiem un sociālo tīklu trendiem var daudz ko iemācīties. Izaicinājumus un trendus atradīsi pēc tēmturiem #izaicinājums vai #challenge, kā arī pēc tā, ko savos sociālo tīklu kontos publicē citi. Izpildi izaicinājumu līdz galam – tā tu attīstīsi pašvadītu mācīšanos un, ja tev radīsies labāka doma par citu izaicinājumu un spēsi tajā iesaistīt arī citus, būsi attīstījis inovatīvu domāšanu, radošumu un līderību. Izvēloties kādu ļoti praktisku izaicinājumu, piemēram, dažādu recepšu izmēģināšanu, attīstīsi iemaņas, kas var pārvērsties jaunā hobijā vai pat nākotnes profesijā.
“Covid pandēmija ir parādījusi to, cik skolēniem nozīmīgas ir pašvadītas mācīšanās prasmes, jo tās attīsta skolēnā lielāku vēlmi un motivāciju mācīties, palīdz nostiprināt zināšanas, rosina darboties mērķtiecīgi un rezultatīvi. Jau šobrīd saprotam, ka mācīšanas un mācīšanās process nesākas tikai ar skolas solu un nenoslēdzas ar studijām augstskolā. Stiprinot caurviju prasmes dažādās mācību jomās, realizējot sevi ārpusskolas aktivitātēs grupās vai individuāli, palielinās skolēnu spēja darboties patstāvīgi un visdažādākajās situācijās, tostarp sarežģītās un neparedzamās. Zināšanas dažādos kontekstos un ar dažādiem domāšanas un pašvadītas mācīšanas paņēmieniem stiprina jaunu zināšanu sasaisti ar personisko pieredzi un sasniedzamajiem mērķiem,“ stāsta Valsts izglītības satura centra vadītāja Līga Lejiņa.
- Radīt saturu digitālajā vidē
Pamēģini dažādos veidos uzlabot sevis uzņemtās fotogrāfijas, samontēt interesantus video vai vizualizēt savas domas, izveidojot digitālo plakātu. Izmanto dažādas lietotnes savā telefonā un “spēlējies” ar tām, radot saturu. Tādējādi attīstīsi digitālās prasmes un laiku, ko pavadi, izmantojot telefonu, padarīsi lietderīgu.
“Samsung digitālās izglītības iniciatīva šogad turpinās tieši pateicoties digitālās vides iespējām. Jaunieši attīstīta sadarbības, problēmu risināšanas un tehnoloģiju izmantošanas prasmes, kā arī apgūst dizaina domāšanu. Pēc saņemtajiem konkursa pieteikumiem redzam, ka jaunieši labi pārvalda digitālās prasmes un vēlas tās attīstīt vēl vairāk, savās konkursa idejās drosmīgi iesaistot kādas tiešsaistes platformas vai aplikācijas izveidi,’’ stāsta Samsung “Skolēna digitālais IQ” vadītāja Baltijā Egle Tamelīte.
- Atrisināt ikdienišķu problēmu
Pavēro, kas tev ikdienā traucē. Varbūt drēbju skapī pārāk ilgi neturas kārtība vai rīta saule iespīd tieši sejā. Izdomā pēc iespējas vairāk veidus kā situāciju mainīt un, izanalizējot katru, izvēlies labāko un izdari to. Būsi attīstījis problēmu risināšanas prasmes, radošo domāšanu un būsi uzlabojis savu ikdienu. Šogad problēmu risināšanas prasmes palīdz attīstīt arī Samsung “Skolēna digitālais IQ” programma - jaunieši meklē risinājumus sabiedrībā aktuālai problēmai, tiešsaistē pavadītā laika sabalansēšanai.
Par Samsung “Skolēna digitālais IQ”
“Samsung Electronics Baltics” jau piekto gadu realizē jauniešu digitālo programmu “Skolēna digitālais IQ”. Šogad tās ietvaros tiek rīkots skolēnu ideju konkurss “Solve for Tomorrow”, kurā 8.-11. klašu skolēni meklē risinājumus, kā izmantot tehnoloģijas, lai vairotu labsajūtu un padarītu dzīvi jēgpilnāku. Iniciatīvas partneri Latvijā ir LR Izglītības un zinātnes ministrija, Valsts izglītības satura centrs, Eiropas Parlamenta Informācijas birojs Latvijā, Zinātnes un izglītības inovāciju centrs, Latvijas Investīciju un Attīstības aģentūra, Latvijas Drošāka interneta centrs, Latvijas Jaunuzņēmumu asociācija "Startin.LV", Bērnu un pusaudžu resursu centrs, Rīgas Skolēnu dome un digitālo risinājumu aģentūra “Cube”.
Plašāk par konkursu: http://www.solvefortomorrow.lv
Iespēja uzzināt jaunāko: https://www.facebook.com/SolveforTomorrowLV