Sestdien, 3. jūnijā, starptautiskajā vidusskolā “Ekziperī” jau otro reizi notika Latvijas kultūras festivāls, kura laikā Latvijā dibināto publisko un starptautisko skolu kopienas iepazina tradicionālo un laikmetīgo latviešu kultūru, vienlaicīgi godinot skolēnus Latvijas un novadu mācības atklātās olimpiādes apbalvošanas ceremonijā.
2023. gada 24. janvārī un 28. martā vairāk nekā 450 Latvijas publisko un starptautisko skolu skolēni, latviešu diasporas jaunieši un ārzemju studenti, kuri mācās latviešu valodu un kultūru, piedalījās Latvijas un novadu mācības atklātajā olimpiādē, ko starptautiskā vidusskola “Ekziperī” sadarbībā ar Valsts Izglītības satura centru, Latviešu valodas aģentūru un Latvijas Nacionālo vēstures muzeju ar mērķi stiprināt latviešu valodas un kultūras pratību Latvijas publisko un starptautisko skolu jauniešu vidū.
Olimpiādes patronese Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša uzsver: “Paldies olimpiādes dalībniekiem un pedagogiem, ka mācāties un mācat kopt latvietību, pilnveidot zināšanas par Latvijas vēsturi, kultūru, dabu, politiku. Starptautisko un diasporas skolu dalība šajā olimpiādē palīdz uzturēt tik būtisko saikni ar Latviju. Lai gandarījuma sajūta par sasniegto iedvesmo jauniem mērķiem un izaicinājumiem! Vēlu mācīties sev un Latvijai, veidojot mūsu valsti par vietu, kur satiekas gaišākie prāti un profesionālākie censoņi!”
Ministres domu pasvītro olimpiādes mērķis — pilnveidot skolēnu un studentu izpratni par Latvijas vēsturi, kultūru, dabu un ģeogrāfiju, Latvijas Valsts simboliem, Latvijas kultūrvēsturisko un dabas mantojumu kontekstā ar citām Baltijas jūras reģiona valstīm.
Konkursa idejas autors, vidusskolas “Ekziperī” Humanitārā departamenta vadītājs Edgars Bērziņš apbalvošanas pasākumā uzsvēra: “Atklātā olimpiāde ir tilts, kas vieno publisko un starptautisko izglītības telpu Latvijā, tādēļ tā ir lolojama un turpināma. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, dalībnieku skaits ir augudzis 4.5 reizes, sasniedzot 450 dalībniekus un tā viennozīmīgi ir atzīstama tendence un kopīgs sasniegums.”
Apbalvošanas ceremonijā, ko saistošā un muzikālā manierē pavadīja Julgī Staltes un Ērika Zepa muzicēšana un visus uzmundrijāja LR IZM parlamentārā sekretāra Kārļa Strautiņa un VISC vadītājas Lienes Voroņenko uzrunas, tika sumināti skolēni, kuri uzrādīja augstākos rezultātus. Jāatzīmē, ka vērtēšanas process un godalgoto vietu skaits olimpiādē ir iespaidīgs - kopumā medaļas saņēma 31 skolēns, bet atzinības rakstu - 10, jo dalībnieku sniegums tika vērtēts pēc vecumposmiem, pārstāvētā skolu tipa un darba veikšanas valodas - latviešu vai angļu.
Latvijas kultūras festivālā kopumā ap 300 viesi - olimpiādes dalībnieki ar ģimenēm, skolotājiem un draugiem un konkursa atbalstītājiem gan klātienē, gan attālināti - piedalījās vairāk nekā 20 radošajās darbnīcās, iepazīstot Latvijas kultūras un mantojuma dažādību, bagātību un laikmetīgumu: dziedot kopā ar Agitu Kauzenu un Arni Miltiņu, spēlējot kokli kopā ar kopu “Balti”, veidojot māla priekšmetus un puzurus, dekorējot cepumus, rakstot ar spalvaskātu viduslaiku manierē un veidojot laikmetīgos tradicionālo zīmju tetovējumus, izmantojot hennu, apdrukājot audumu, iededzinot spēka zīmes koka grāmatzīmēs, kā arī iepazīstot Jūrmalas muzeja un Latvijas kara muzeja krājumu bagātības.
Olimpiādes un Latvijas kultūras festivāla organizatori izsaka pateicību par finansiālo, materiālo un intelektuālo atbalstu Valsts Izglītības satura centram, Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam, Latviešu valodas aģentūrai, Jūrmalas muzejam un mācību platformai e-kursi.lv.
Foto: Sergejs Skopintsevs, starptautiskā vidusskola "Ekziperī"