Sadarbības partneru aktualitātes
ES tiesas apmeklējums

Noslēdzoties izmēģinājuma projektam, kurā šī gada sakumā piedalījās JelgavasSpīdolas ģimnāzija, Eiropas Savienības Tiesa (Tiesa) šobrīd piedāvā attālinātosapmeklējumus vidusskolēnu grupām vecumā no 15 līdz 18 gadiem. 9.decembrī šādāapmeklējumā piedalījās vidusskolēni no Rīgas 49.vidusskolas un Rīgas Teikas vidusskolas. 

Šīs saturiski vispusējās izglītības programmas mērķis ir skaidrot Tiesas darbību, nodrošinot tiesiskumu Eiropas Savienībā, un tās nolēmumu ietekmi uz ikviena Savienības pilsoņa ikdienu, ļaujot vidusskolēniem izprast viņu kā Eiropas Savienības pilsoņu tiesības un likt apzināties, ka viņi var aktīvi piedalīties Savienības demokrātiskajā dzīvē.

Apmeklējumā bija iekļauti gan videomateriāli, gan interaktīvas tikšanās. Tika demonstrētas divas filmas par Tiesas darbību, uzdevumiem un vēsturi. Notika interaktīva tikšanās ar Tiesas tiesneses Inetas Ziemeles palīdzi Ievu Freiju, kura, iepazīstinot jauniešus ar Tiesas lietudzimumu līdztiesības jomā (lieta 43/75 Defrenne), uzskatāmi parādīja, kā ES pilsoņi, balstoties uz ES tiesību aktiem, var īstenot savas sociālās tiesības, un, paužot pilsoniski aktīvu nostāju, var ietekmēt jaunu tiesību aktu izstrādi. Apmeklējuma vadītāja Elīna Apine-Despierris (Saziņas direkcija) jauniešus aizveda virtuālā ekskursijā pa Tiesas ēkām.

Apmeklējuma noslēgumā notika tikšanās ar Tiesas tiesnesi, profesori Inetu Ziemeli, kuraspieredze, strādājot Eiropas Cilvēktiesību tiesā, pēc tam - Latvijas Republikas Satversmes tiesā un šobrīd - Eiropas Savienības Tiesā, ir unikāla Eiropas kontekstā. 

Ziemele kundze veidoja aktīvu diskusiju ar jauniešiem, aicinot viņus aizdomāties par tādiem jautājumiem kā Eiropas Savienības pamatvērtības un Latvijas piederība Savienībai. Tiesnese uzsvēra trīs galvenos pīlārus, kas raksturo visas ES dalībvalstis un definē mūsu piederību Rietumu kultūrtelpai, proti, demokrātija, tiesiskums un cilvēktiesības. Atsaucoties uznotikumiem mūsu kaimiņvalstīs, Ziemele kundze atgādināja, ka, vājinoties kaut vienam no šiem pīlāriem un zūdot līdzsvaram starp tiem, tiek jaukts pamats, kas mums ļauj dzīvot drošāun demokrātiskā valstī.  

Jauniešiem, kuriem šis ir pēdējais vidusskolas gads, Latvijas dalība ES ir pašsaprotama.Tāpēc Ziemeles kundze rosināja sarunu par nu jau gandrīz 20 gadus seniem notikumiem, proti, Latvijas pievienošanos Eiropas Savienībai, atgādinot, ka šis nopietnais un Latvijai izšķirīgais solis tika sperts, pamatojoties uz tautas nobalsošanas rezultātiem un papildinot Latvijas Republikas Satversmi, proti, tās 68. pantu. 

Īpaši interesanta saruna veidojās, runājot par jauniešu iespējām nākotnē strādāt Eiropas Savienībā un ES iestādēs. Ziemeles kundze uzsvēra, ka Eiropā vēl joprojām pietrūkst cilvēku no Latvijas ar vispusējām profesionālām un svešvalodu zināšanām. Tiesnese aicināja skolēnus apgūt svešvalodas, uzsverot, ka tikai angļu valodas zināšanas nebūt nav pietiekamas Eiropas līmenī. Ir liels pieprasījums darba vidē pēc profesionāļiem ar vācu un franču valoduzināšanām, bet ne tikai. Atbildot uz skolēnu jautājumu par svešvalodu mācīšanu skolāsšobrīd, Ziemeles kundze akcentēja, ka nepilnīga svešvalodu apguve skolās nav pieļaujama, un aicināja ikvienu būt pilsoniski aktīvam, pieprasot, lai skolās tiktu nodrošināta mūsdienīga un aktuāla izglītība. 

Tiesas attālinātie apmeklējumi jauniešiem tiek rīkoti atbilstoši iepriekš noteiktam grafikam. Aicinām pedagogus sekot līdzi apmeklējumu grafikam 2023. gadā!

Lai tuvāk iepazītos ar Tiesas vēsturi, aicinām noskatīties filmu, kas sagatavota par godu Tiesas 70 gadu jubilejai (filmu iespējams skatīties ar subtitriem latviešu valodā).

Citi informatīvi materiāli pieejami šeit:

Tiesas darbam varat sekot arī šeit: