Konferences Sadarbības partneru aktualitātes Speciālā izglītība
Sadarbība - ceļš uz veiksmīgu funkconēšanu, veselību un labklājību. 2024.gada 8.oktobrī.

2024. gada 8. oktobrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika konference “Sadarbība – ceļš uz veiksmīgu funkcionēšanu, veselību un labklājību”, kuru rīkoja rehabilitācijas centrs “Mēs esam līdzās” sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru un Rīgas domi.

Konferencē piedalījās gan dažādu profesiju un institūciju pakalpojumu sniedzēji – ārsti, fizioterapeiti, ergoterapeiti, audiologopēdi, logopēdi, speciālie pedagogi, psihologi, izglītības un zinātnes darbinieki, Rīgas Sociālā dienesta darbinieki, gan pakalpojumu saņēmēji – cilvēki ar funkcionēšanas traucējumiem. Konferencē piedalījās arī dalībnieki no Kanādas un Norvēģijas.

Konferenci atklāja biedrības “Rehabilitācijas centrs “Mēs esam līdzās”” valdes priekšsēdētāja Andra Greitāne. Viņa pastāstīja par biedrības dibināšanu 1992. gadā ar ASV, Kanādas un Lielbritānijas vēstniecību un Interlock International atbalstu. Biedrības mērķis ir nodrošināt kvalitatīvu, augstākajiem standartiem atbilstošu starpdisciplināru rehabilitāciju bērniem ar funkcionēšanas traucējumiem, ieviest jaunākās novērtēšanas un terapijas metodes. Andra Greitāne uzsvēra, ka rehabilitācijas centra galvenie darbības virzieni ir starpdisciplināri. Tie iekļauj medicīnisko rehabilitāciju, sociālo rehabilitāciju, sadarbību ar Rīgas Stradiņa universitāti, sadarbību ar Valsts Izglītības satura centru, izglītību cilvēkiem ar funkcionēšanas traucējumiem.

Konferences dalībnieki arī noklausījās labklājības ministra Ulda Auguļa apsveikuma vārdus, kā arī Rīgas domes Sociālās pārvaldes priekšnieka, Labklājības departamenta direktora vietnieka Mārtiņa Moora uzrunu.

Funkcionēšanas novērtējumu bērnu un pusaudžu vecumā prezentēja Makmāsteras universitātes Pediatrijas nodaļas asociētais profesors, CanChild - Bērnu ar funkcionēšanas traucējumiem pētniecības programmas līdzdirektors, Ron Joyce bērnu veselības centra pediatrs Dr. Olafs Krauss de Kamargo (Olaf Kraus de Camargo).

Par veiksmīgas funkcionēšanas vārdu lietošanu klīniskajā praksē rehabilitācijā runāja fizioterapeite Sabīne Luīze Šulce, ergoterapeite Amanda Laura Beinaroviča, rehabilitācijas centra “Mēs esam līdzās” fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Andra Greitāne.

Ar pierādījumos balstītas Cerebrālās triekas pacientu reģistru, tā izveidi un izaicinājumiem iepazīstināja Norvēģijas kvalitātes un uzraudzības reģistra pacientiem ar cerebrālo trieku, Vestfoldes slimnīcas fonda, Trondheimas Zinātnes un tehnoloģiju universitātes asociētā profesore MD, PhD Guro Lilemūna Andersena (Guro Lillemoen Andersen).

Par Latvijas pieredzi kompleksā funkcionēšanas novērtējumā bērniem un jauniešiem ar cerebrālo trieku stāstīja rehabilitācijas centra “Mēs esam līdzās” valdes priekšsēdētāja, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Andra Greitāne.

Par vārdos ietērptu domu kā ceļu uz labāku sapratni runāja Latvijas Universitātes Izglītības zinātņu un psiholoģijas fakultātes Izglītības zinātņu un pedagoģisko inovāciju nodaļas profesore Dr. paed. Sarmīte Tūbele.

Par Latvijas pieredzi komunikācijas attīstības veicināšanā bērniem ar funkcionēšanas traucējumiem stāstīja Rīgas 1. pamatskolas-attīstības centra direktora vietnieks izglītības jomā Ainārs Beitiks.

Dr. sc. ing. Armands Ancāns, Dr. sc.comp. Modris Greitāns, Rihards Balašs, Vladislavs Medvedevs, no Elektronikas un datorzinātņu institūta iepazīstināja ar interaktīvām valkājamām tehnoloģijām jaunu maņu attīstīšanai personām ar funkcionēšanas ierobežojumiem.

Savukārt Elektronikas un datorzinātņu institūta pārstāvji Mārcis Kalniņš, Anete Savicka, Maksims Ivanovs un Krišjānis Nesenbergs iepazīstināja ar virtuālās realitātes lietojumu pēcinsulta pacientu rehabilitācijai.

Par Osteoporozes riska noteikšana ar mākslīgo intelektu stāstīja Ivars Namatēvs.

Mutes veselības nozīmi cilvēku funkcionēšanā un dzīves kvalitātē uzsvēra Latvijas Zobu higiēnistu asociācijas prezidente Kristīne Belova, bet garīgumu un sadarbību atbalstā bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenēm uzsvēra Dr. theol. Dace Balode no Latvijas Universitātes.

Konferences noslēgumā notika paneļdiskusija, kuru moderēja Gunta Anča.