Ilustratīvs attēls

Tuvojas skolēnu zinātniskās pētniecības darbu aizstāvēšanas laiks. Lielai daļai skolēnu tas ir īsts izaicinājums, jo šis ir pirmais nopietnais pētniecības darbs izglītības ieguves laikā. Lai arī reizēm var šķist, ka ir pārāk daudz neskaidrā, būtiski atcerēties, ka pētījuma izstrādes pieredze ļoti noderēs tālākajās studiju gaitās. Lai daži neskaidrie jautājumi, iespējams, kļūtu saprotamāki, esam apkopojuši dažus vērtīgus padomus dažādās ar ZPD saistītās sadaļās. 

Uzstāšanās 

  1. Laikus izstrādā uzstāšanās scenāriju, kur sīki apraksti, ko kurā brīdī darīsi un teiksi. Nedari to pēdējā brīdī! Sagatavo scenāriju laikus, lai vismaz nedēļu vari par to domāt un pie tā pierast. Visērtāk scenāriju veidot tabulas veidā, kur ir 2 galvenie aspekti - darbība, kas jāveic, un laiks, kurā iepriekšminētā darbība jāiekļauj. 
  2. Izvairies no nevēlamiem anglicismiem, ja tiem ir atbilstošs vārds latviešu valodā, tas nav labais stils.  Atceries neaizrauties arī ar arodvalodu (specifisku kādā nozarē lietotu terminoloģiju), ja neesi pārliecināts, ka klausītāji sapratīs! Izvairīties no terminiem nevajag, bet, ja izmanto terminus, kas nav vispārzināmi, labāk tos izskaidrot. 
  3. Svarīga lieta publiskās uzstāšanās laikā ir vienmērīga elpošana. Uztraukumā cilvēkiem rodas seklā elpošana, kuras laikā izrunātās skaņas ir nevienmērīgas un neskaidras. Centies elpot dziļi un vienmērīgi, lai balss skanētu skaidri un pārliecinoši. 
  4. Publisko runu vislabāk ir runāt no galvas, lai nodibinātu saikni ar klausītāju. Veidojot savu runu, tajā svarīgs ir loģiskums un secīgums. Tas nepieciešams tāpēc, lai klausītājs varētu sekot tavai domu gaitai un izprastu tava pētījuma norisi. Ja neesi pārliecināts par savas runas loģiskumu, pirms prezentēšanas palūdz kādam to izlasīt un pēc tam pateikt, vai viss ir skaidri un saprotami. 
  5. Atceries par savu tēlu! Žūrija tevi ne tikai dzirdēs, bet arī redzēs, tāpēc piedomā par to, kā izskaties. Tavam izskatam jāatbilst notikuma idejai un mērķim, kā arī morāles un ētikas normām. 

Prezentēšana

  1. Pievērs uzmanību vērtēšanas kritērijiem! To var izmantot kā pašpārbaudes skalu, izmēģinot prezentāciju, pārskatot, vai visi vērtēšanas kritēriji ir izpildīti un vai nav iespējams gadījums, ka kāds no punktiem netiek izpildīts pārliecinoši. 
  2. Izvēlies atbilstošu fontu! Atceries, ka tavs uzdevums nav izstāstīt visu, bet pievērst uzmanību būtiskajam. Izvēlies tādu fontu, kas nerada grūtības tekstu izlasīt un uztvert.
  3. Nepārspīlē ar attēliem, vizualizācijām un diagrammām! Ja vienkopus būs pārāk daudz vizualizāciju, skatītājam/klausītājam būs grūti izsekot tavam domu gājienam un pārslēgt uzmanību no viena attēla uz otru. 
  4. Izvēlies fona krāsai atbilstošu burtu krāsu! Iespējams, zilā un sarkanā krāsa lieliski simbolizē tava darba ideju, bet tavas prezentācijas skatītājam tas var radīt teksta uztveres grūtības, un tas nenāks par labu skaidrai tava pētījuma atspoguļošnai.
  5. Nepārspīlē ar teksta daudzumu! Tavas prezentācijas mērķis nav pārkopēt interesantākās rindkopas no pētījuma, bet gan atklāt pētījuma gaitu un rezultātus. Lielu teksta apjomu nevar paspēt izlasīt, un tas rada iespaidu par neprasmi organizēt tekstu.

Reģionu konference norisināsies tiešsaistē 10. martā, savukārt valsts konference norisināsies klātienē, Rīgas Tehniskajā universitātē, 31. martā.

Skolēnu zinātniskās pētniecības darbu konferenci organizē Valsts izglītības satura centrs, ESF projekta “Nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošana izglītojamo talantu attīstībai” ietvaros, projekta numurs 8.3.2.1/16/I/002.

ESF_logo_ansamblis