ESF projekts 8.5.2.0/16/I/001
Ilustratīvs attēls

Valsts izglītības satura centra īstenotā ESF projekta 8.5.2.0/16/I/001 “Nozaru kvalifikācijas sistēmas pilnveide profesionālās izglītības attīstībai un kvalitātes nodrošināšanai” (turpmāk – Projekts) ietvaros tiek izstrādāts 31 digitālais mācību līdzeklis dažādās tautsaimniecības nozarēs.
Tā kā Latvijas profesionālās izglītības vidē jau ilgstoši nebija izstrādāti mācību līdzekļi, tad Projektam tas bija liels profesionāls izaicinājums.

Izstrādātie mācību līdzekļi

Šobrīd turpinām darbu un publicētajiem 08.09.2020. vēl  pievienojam sešus pārskata periodā izstrādātos un vienu tulkoto DML. Pieejams: https://dml.visc.gov.lv (lietotājvārds – students, parole – students):

“Augu pavairošana”

Mācību līdzeklis veidots, balstoties uz lauksamniecības nozares mācību kursu/moduļu programmu saturu. Mācību līdzeklī par augu pavairošanu atbilstoši lauksaimniecības nozares  ir iekļautas šādas galvenās tēmas: pavairošanu ietekmējošie faktori, kā tos regulēt, kombinēt; izklāstītas ģeneratīvās un veģetatīvās augu pavairošanas metodes dārzkopībā, to skaitā arī ļoti aktuālā pavairošana ar meristēmām, kas ir nozīmīga augu atveseļošanā.
Autori: Ilze Grāvīte, Antra Balode, Marija Gailīte, Ingūna Gugrupa, Gunta Krastiņa, Līga Lepse

“Elektrotīklu un elektroietaišu uzbūve un tehniskā ekspluatācija”

Autori: Laila Zemīte, Antons Kutjuns, Osvalds Makreckis, Nikolajs Breners, Valērijs Černoguzovs, Kristīna Bērziņa

“Preču un pakalpojumu iepirkšana un pārdošana”

Mācību līdzekļa saturā iekļautas tēmas atbilstoši uzņēmējdarbības, finanšu, grāmatvedības, administrēšanas (vairumtirdzniecība, mazumtirdzniecība un komerczinības) nozares modulārās programmas moduļiem: Preču un pakalpojumu pārdošana; Preču un pakalpojumu iepirkšana; Darbs mazumtirdzniecības vietā. DML sniedz iespēju apgūt preču un pakalpojumu iepirkšanas un pārdošanas prasmes neatkarīgi no uzņēmuma darbības nozares.
Autori: Inguna Antona, Māra Birze, Dainis Locāns, Indra Ruperte

“Pārtikas rūpniecības tehnoloģiskās iekārtas”

Mācību līdzeklis sniedz iespēju apgūt pārtikas rūpniecības nozarē izmantojamo iekārtu uzbūvi un darbības pamatprincipus. Mācību līdzeklī ir iekļautas šādas galvenās tēmas: tehnoloģiskās iekārtas konkrētu pārtikas produktu apstrādei un ražošanai un vispārīgas nozīmes tehnoloģiskās iekārtas pārtikas produktu ražošanas procesu nodrošināšanai.
Autori: Ruta Galoburda, Sandra Muižniece-Brasava, Tatjana Ķince

“Pārtikas produktu ražošanas tehnoloģijas”

Mācību līdzeklis sniedz iespēju apgūt pārtikas produktu ražošanas tehnoloģijas, pārbaudīt un nostiprināt iegūtās zināšanas un prasmes pašpārbaudes jautājumos un dažādos uzdevumos gan individuāli, gan komandas darbā, veikt praktiskos darbus, kā arī piedalīties semināros par pārtikas produktu ražošanas jautājumiem. Mācību materiālā galvenokārt aplūkota dzīvnieku un augu valsts izejvielu pārstrāde plaša patēriņa pārtikas produktu (piena, gaļas, zivju, augļu un dārzeņu, maizes, bezalkoholisko un dažāda stipruma alkoholisko dzērienu un saldumu) ražošanai. Darbā aprakstītas pārtikas izejvielas, raksturota to kvalitāte un vispārīgie izejvielu apstrādes procesi, kas nepieciešami pārtikas produktu ražošanas tehnoloģiju izpratnei, kā arī dotas atsevišķu pārtikas produktu ražošanas tehnoloģijas.
Autori: Inga Ciproviča, Daiga Kunkulberga, Ilze Grāmatiņa, Solvita Kampuse, Daina Kārkliņa.

“Šūto izstrādājumu izgatavošana”

Mācību līdzeklis sniedz iespēju apgūt pamatzināšanas par tekstilmateriāliem, to drānu piegriešanas procesiem un iekārtām, par šūto izstrādājumu izgatavošanas tehnoloģiju, iekārtām un ierīcēm, par tehniskās dokumentācijas sagatavošanu šūtā izstrādājuma modelim, kā arī par darba organizēšanu šūto izstrādājumu izgatavošanas iecirknī. Mācību līdzeklī ietverti uzdevumi un vingrinājumi mācību vielas apguves pārbaudei.
DML ir iekļautas šādas galvenās tēmas: šūto izstrādājumu izejmateriāli; šūto izstrādājumu piegriešana; apģērba apstrāde; darba organizācija; jauna modeļa tehniskās dokumentācijas izstrāde.
Autori: Anna Kalnāja, Ilze Baltiņa, Uģis Briedis, Dana Beļakova, Inese Šroma, Inese Ziemele, Iveta Ābele.

“Kokapstrādes tehnoloģija”/“Fachkunde Holztechnik”

Mācību līdzeklis tulkots atbilstoši ESF projekta “Nozaru kvalifikācijas sistēmas pilnveide profesionālās izglītības attīstībai un kvalitātes nodrošināšanai” (vienošanās Nr. 8.5.2.0/16/I/001) 5. darbībai “Mācību līdzekļu (tai skaitā digitālo mācību līdzekļu) un metodisko materiālu, kā arī novērtēšanas materiālu un darba vidē balstītas profesionālās izglītības ieviešanai nepieciešamo mācību līdzekļu izstrāde, iegāde un publiskošana un atbilstības Latvijas kvalifikācijas ietvarstruktūrai izvērtēšana”.
Mācību grāmatas tulkojums sagatavots, lai papildinātu latviešu valodā pieejamo profesionālo mācību literatūru kokapstrādes tehnoloģijā. Mācību līdzeklis iepazīstina ar kokapstrādes tehnoloģijas pamatiem un nozares darba procesiem. Tiek izsniegts lietošanai konkrēts eksemplāru skaits atbilstoši pieprasījumam, ko nosaka noslēgtais līgums ar Vācijas izdevniecību.

Projekts izsaka pateicību ikvienam iesaistītajam digitālo mācību līdzekļu tapšanā! Lai DML noder darbā, mācībās, pašattīstībā!

 

ESF_logo_ansamblis

Projekta vadītāja 
N.Veignere