Šodien 9.klases skolēniem ir iespēja veikt izvēles diagnosticējošo darbu kādā no svešvalodām(vācu, krievu, angļu vai franču valodā) Diagnosticējošā darba uzdevumi veidoti attiecīgajā svešvalodā. Katram svešvalodas diagnosticējošajam darbam ir viens variants, kuram ir 5 daļas – lasīšanas, klausīšanās, valodas lietojuma, rakstīšanas un mutvārdu daļa. Mutvārdu daļas norise plānota laika posmā no 13.aprīļa līdz 29.aprīlim.
Vēl šajā nedēļā, 15.aprīlī, notiks diagnosticējošais darbs Latvijas vēsturē.
Pēc izglītības iestādes izvēles var organizēt arī citu diagnosticējošo darbu norisi:
- dabaszinības (rakstiski) - 2021. gada 20. aprīlī;
- mazākumtautības valodā (krievu/poļu) mazākumtautību izglītības programmās (kombinēti) – rakstu daļa – 2021. gada 22. aprīlī, mutvārdu daļa – no 13. aprīļa līdz 29. aprīlim.
Atbilstoši normatīvo aktu grozījumiem 2020./2021. mācību gadā 9. klases skolēniem obligāti jāveic diagnosticējošie darbi:
- latviešu valodā latviešu mācībvalodas izglītības programmās (kombinēti) – rakstu daļa – 2021. gada 27. aprīlī, mutvārdu daļa – no 13. aprīļa līdz 29. aprīlim;
- latviešu valodā mazākumtautību izglītības programmās (kombinēti) – rakstu daļa – 2021. gada 27. aprīlī, mutvārdu daļa – no 13. aprīļa līdz 29. aprīlim;
- matemātikā (rakstiski) – 2021. gada 29. aprīlī.
Valsts pārbaudes darbu norise (publicētas VISC tīmeklī) ir plānota gan attālināti, gan klātienē tajās pašvaldībās, kurās kārtējās kalendāra nedēļas otrdienā 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju konkrētās pilsētas vai novada administratīvajā teritorijā, kurā atrodas izglītības iestāde, nepārsniedz 200 un epidemioloģiskie apstākļi liecina par drošāku situāciju administratīvajā teritorijā. Šajā gadījumā par diagnosticējošā darba norisi lēmumu pieņem pašvaldība un izglītība iestādes vadība, jo rotācijas kārtībā 7.–9. un 10.–11. klasē nodarbības var īstenot, nodrošinot epidemioloģiskās drošības prasības un veicot izglītības iestādē klātienē nodarbināto iknedēļas testēšanu.
Tie skolēni, kuri atbrīvoti no valsts pārbaudes darbiem, ir atbrīvoti arī no valsts diagnosticējošajiem darbiem. Tā kā diagnosticējošie darbi paredzēti ar mērķi pārbaudīt skolēnu zināšanas un pamatprasmes, lai pēc tam tās varētu līdz mācību gada beigām pilnveidot, iesakām atbilstoši skolēna spējām tos izpildīt, izmantojot nepieciešamos atbalsta pasākumus.
Šogad tika mainīta ierakstā kārtība, kādā mācību posms noslēdzas 9.klašu skolēniem. Eksāmenu vietā skolēniem ir iespēja pildīt diagnosticējošos darbus. Skolēniem, kuri iegūst izglītību mazākumtautību izglītības programmas, ir iespēja brīvprātīgi kārtot latviešu valodas eksāmenu, iegūstot apliecinājumu par valsts valodas prasmēm.
Darba vērtējums nedrīkst ietekmēt ne semestra, ne gada vērtējumu.
ATGĀDINĀJUMAM: diagnosticējošie darbi paredzēti tikai skolēnu zināšanu un prasmju pārbaudei, paškontrolei, nevis semestra vērtējumu uzlabošanai.