Šodien, 8. februārī, 376 skolēni no 57 izglītības iestādēm pievienojās jaunajai Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmai (VPS), lai piedalītos augstākā līmeņa izmēģinājuma eksāmenā kultūrā un mākslā.
Skolēniem, kuri piedalījās šajā izmēģinājuma eksāmenā, atbilstoši eksāmena programmai un izmēģinājuma eksāmena norisei, bija jāveic zināšanu, izpratnes un prasmju uzdevumi eksāmena 1. daļā, kā arī jādemonstrē kompleksu problēmu risināšanas prasmes 2. daļā.
Zināšanu un izpratnes pārbaudei eksāmenā iekļauti uzdevumi, kuros skolēni varēja demonstrēt izpratni par dažādu kultūrvēsturisko periodu pazīmēm, mākslas stilu un virzienu iezīmēm, mākslinieciskās izteiksmes līdzekļiem.
Lai apliecinātu prasmju apguvi, skolēni:
- analizēja vizuālās mākslas, mūzikas, teātra mākslas, kā arī starpdisciplināru mākslas darbu mākslinieciskos izteiksmes līdzekļus,
- raksturoja vizuālās mākslas, mūzikas, teātra mākslas, kā arī starpdisciplināru mākslas darbu izteiksmes līdzekļu nozīmi mākslas darba saturā
- sasaistīja mākslas darba formu un saturu, formulējot pamatotu viedokli par mākslas darba nozīmi un mērķi (piemēram, interpretē mākslas darbā paustās idejas, zīmes un simbolus, atsaucoties uz mākslas darba ideju un uzbūvi);
- interpretēja mākslas darbu, saskatot tā mijiedarbību ar kultūrvēsturiskajiem un kultūrsociālajiem kontekstiem, balstoties iedvesmas avotos, formulējot darba ieceri, definējot darba problēmu un aktualitāti, kā arī izvirzot mērķi un izveidojot risinājuma/idejas īstenošanas plānu.
Šo izmēģinājuma eksāmena darbu vērtēs Valsts izglītības satura centrs (VISC) sadarbībā ar izglītības iestāžu, kuru skolēni piedalīsies izmēģinājuma darbā, skolotājiem.
Izmēģinājuma eksāmena vērtējums nekādi neietekmē ne semestra, ne gada vērtējumu, bet dod iespēju iepazīstināt skolēnus gan ar jauno tiešsaistes vidi, gan eksāmenu norisi tiešsaistē.
Arī pēc šī pārbaudījumu norises Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) kopā ar VISC aicinās izmēģinājuma eksāmenā iesaistītos skolēnus un pedagogus sniegt atsauksmes un norādīt, viņuprāt, būtiskākos izaicinājumus, ar ko saskarās gan pieslēdzoties sistēmai, gan saistībā ar eksāmenu satura aprobāciju tiešsaistē.
Šajā mācību gadā tiešsaistē plānota trīs augstākā mācību satura līmeņa pārbaudījumi (programmēšana, kultūra un māksla, ģeogrāfija), ja to izmēģinājuma eksāmeni būs notikuši atbilstoši pārbaudījumu norises plānotajam procesam.
Nākamais izmēģinājuma eksāmens plānots ģeogrāfijā - 16. un 17. februārī.
IZM un VISC izsaka pateicību visiem skolēniem, skolu darbiniekiem un skolotājiem, kuri turpina piedalīties izmēģinājuma eksāmenu norises organizēšanā un sistēmas testēšanā.
Joprojām tiek turpināts darbs pie VPS sistēmas uzlabošanas un pilnveidošanas. Izmēģinājuma eksāmens ir daļa no pārejas uz augstākā līmeņa valsts pārbaudes darbu īstenošanu tiešsaistē.