Valsts izglītības satura centrs kopā ar Latvijas Biškopības biedrību realizē vides izglītības projektu "Bišu draugs“, kura mērķis ir attīstīt bērnu un jauniešu izpratni par bioloģisko daudzveidību, apputeksnētāju lomu dabā un rosināt pasākumus bioloģiskās daudzveidības veicināšanai.
Noslēdzies projekta pirmais gads. Visus stāstus uzklausījušas 10 skolu komandas Skolēni pētījuši augu un kukaiņu daudzveidību, apsekojuši dārzus un tuvējās pļavas, viesojušies bišu dravās, lai iejustos biškopju lomā, sējuši dažādus nektāraugus apputeksnētāju piesaistīšanai un gatavojuši “kukaiņu mājas”. Darbi veikti gan mācību stundu, gan interešu izglītības nodarbību ievaros. Skolēnus atbalstīja 15 biškopji dažādos Latvijas reģionos.
Ozolnieku vidusskolas 4. klases skolēni ir īsti bišu draugi! Mācoties par kukaiņiem apputeksnētājiem, skolēni ar lielu interesi devās dabā – tuvējās pļavās vērot kukaiņus. Ciemojoties biškopja Jāņa Auziņa bišu dravā Tērvetē, skolēni mācījās par bites dzīves ciklu un biškopja darbarīkiem.
Bites stāsts | Biškopja stāsts | Palīdzu bitei!
Irlavas pamatskolas dabaszinību pulciņa dalībnieki, lai kļūtu par īstiem bišu draugiem, nodarbībās apguva kukaiņu sistemātiku, bišu uzbūvi, kā arī iepazina to dzīvi gan nodarbībā, gan bišu dravā. Savukārt bišu dravā pie skolotājas Sanitas Briedes skolēni novēroja bites klātienē, iepazinās ar dravnieka darbu, ievingrināja roku darbā ar medus sviedi, izgaršoja medu, bišu maizi.
Rīgas 2. pamatskolas 8. un 9. klašu skolēni vēlējās pievienoties bišu draugu pulkam, tāpēc vēroja video materiālus par bitēm un tā uzzināja interesantus un nedzirdētus faktus par bitēm un to, kā var palīdzēt bitēm, audzējot skaistus ziedus. Tāpat skolēni devās dabā pētīt gan ziedošos augus, gan meklējot bites. Notika arī medus veikala apmeklējums, kur skolēni iepazina produktu klāstu, kas tiek ražots no medus un citiem bišu produktiem. [PDF]
5. klases skolēni Baldones vidusskolā no literatūras uzzināja, ka pasaulē ir ap 20 000 bišu sugas, bet Latvijā ir apmēram 300 bišu sugas. Apmeklējot bitenieku, skolēni uzzināja, ka dažādu ziedu medus garšo, smaržo un izskatās dažādi, iemācījās, kā bitenieki iezīmē bišu mātes, kā arī uzzināja, ka bitēm nepatīk specifiski aromāti, tāpēc bitenieks pie bitēm dodas, nelietojot nekādas smaržas.
Liepājā, Zinātnes un izglītības inovāciju centra Dabas mājā, pulcējās 3. un 4. klašu skolēni, lai vairāk mācītos par bitēm un to nozīmi. Projekta ietvaros ZIIC Dabas mājas Vides pulciņa skolēni pētīja Zirgu salu, vai tajā ir daudz augu, vai ir liela augu dažādība, vai uz salas dzīvo bites, kamenes, un, ko viņi varētu darīt, lai palīdzētu gan augiem, gan bitēm un citiem apputeksnētājiem. Skolēnus apciemoja biškope Liāna Limore no Vērgales, kas pastāstīja profesijas noslēpumus no biškopes ikdienas.
Limbažu vidusskolas 8. klases skolēni zina, ka BITE IR DABAS BOSS! Tomēr skolēni atklāja, ka ne tikai bites ir nozīmīgas apputeksnētājas, bet arī citi kukaiņi – kamenes, lapsenes, ziedmušas, tauriņi, naktstauriņi, vaboles un citas mušas. Maijā, kad daba ir atmodusies, viss ziedos, limbažnieki veica novērojumus dabā, uzskaitot sastaptos apputeksnētājus un uzskaitījām augu daudzveidību. [PDF]
Jaunsilavas pamatskolas 4. klases skolēni, iestājoties siltajam laikam, devās dabā, lai iepazītu bišu izskatu un uzvedību. Aptaujājot Turku pagasta iedzīvotājus, skolēni atklāja ka pat 10 mājsaimniecībās ir nelielas bišu dravas! Lai iepazītu biškopja darbu, skolēni satikās ar Rēzeknes novada “Vītolu” saimniecības biškopi Māri Dakulu, kurš skolēniem labprāt ļāva piemērīt biškopja tērpu, iepazīt darbarīkus un ar visām maņām sajust bišu pasauli. [PDF]
Sūnu pamatskolas skolēni kopā ar biškopi Aiju Lielpēteri iepazina augu un kukaiņu daudzveidību, bet ciemos pie biškopja Alfrēda Leiša varēja nogaršot dažādas medus garšas un iepazīt bites viņu dzīvesvietā - stropā. Lai palīdzētu kukaiņiem, skolēni izstrādāja projektu "Kukaiņu viesnīca".
Projektā "Bišu draugs" ar entuziasmu iesaistījās Naujenes pamatskolas 4. klases skolēni. Skolēni ar prieku zīmēja un līmēja bišu modeļus un iepazina bites skolas pagalmā un ceļā uz mājām, vēroja, kuri augi bitēm visvairāk patīk, kurus tās apciemo visbiežāk, kā arī skolas tuvumā iesēja pļavas ziedus, tādējādi palīdzot bitēm. Nozīmīgākais un interesantākais notikums bija bitenieces Guntas Somes bišu dravas iepazīšana. [PDF]