Interešu izglītība Vides izglītība
"Bišu draugs" Grundzāles pamatskolas skolēni pēta bišu stropu

2024. gada novembrī noslēdzās projekta “Bišu draugs” otrais gads un tika apkopoti tā rezultāti. Projektā piedalījās 63 komandas no dažādiem Latvijas novadiem un Īrijas, pavisam 1566 skolēnu un 72 pedagogi. 18 skolu komandas (kopā 323 dalībnieki) veica visus četrus projekta posmus.

Vides izglītības projektu „Bišu draugs“ īsteno Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar Latvijas Biškopības biedrību, un tā mērķis ir attīstīt bērnu un jauniešu izpratni par bioloģisko daudzveidību, apputeksnētāju lomu dabā, kā arī rosināt pasākumus bioloģiskās daudzveidības veicināšanai. Iesaistoties projektā, dalībnieki veic vairākas secīgas darbības apputeksnētāju izzināšanai un situācijas uzlabošanai: Bites stāsts. Dalībnieki veic pētījumus, izzina literatūru, interneta resursus un citus izziņas avotus, lai uzzinātu par bišu un citu dabisko apputeksnētāju daudzveidību, kā arī veic novērojumus dabā, uzskaitot sastaptos apputeksnētājus; Auga stāsts. Dalībnieki izzina apputeksnētāju lomu dabisko ekosistēmu uzturēšanā, kā arī veic novērojumus dabā, uzskaita augu daudzveidību; Biškopja stāsts. Dalībnieki apmeklē “Bišu vēstniecību” vai tuvāko biškopi, lai uzzinātu par medus bišu dzīvi un nozīmi dabā un cilvēku dzīvē; Palīdzu bitei. Dalībnieki veic pasākumus bioloģiskās daudzveidības uzlabošanai savā mājā vai izglītības iestādē.

2024. gadā skolēni pētījuši augu un kukaiņu daudzveidību, apsekojuši dārzus un tuvējās pļavas, lai iejustos biškopju lomā, viesojušies bišu dravās, sējuši dažādus nektāraugus, atstājuši nepļautas teritorijas apputeksnētāju piesaistīšanai un iekopuši pilsētu pļavas, gatavojuši “kukaiņu viesnīcas”. Darbi veikti gan mācību stundās, gan interešu izglītības nodarbībās. Skolēnus atbalstīja 19 biškopji dažādos Latvijas reģionos.

„Vislielākais ieguvums projektā – daži no mums pārvarēja bailes un sadraudzējās ar biti, paglāstīja un atļāva uzlikt sev uz deguna,“ saka Kalnsētas pamatskolas skolotāja Inese Kociņa.

“Projekta laikā skolēniem bija iespēja uzzināt, cik kukaiņi īstenībā ir svarīga ekosistēmas daļa, kura mums nodrošina iespēju ēst dažādus dārzeņus un augļus,” par projektu saka Ķekavas vidusskolas skolotāja Santa Majore.

Skolēnu darbi 2024. gada projektā