saturs03.jpg
Mācību priekšmetu olimpiādes – tā ir iespēja jaunajiem talantiem parādīt, pilnveidot savas zināšanas, prasmes un iemaņas, attīstīt radošās spējas.

Aktuālā informācija

Mācību priekšmetu olimpiādes

Informācija par mācību priekšmetu olimpiāžu rezultātiem
pieejama sadaļā "Rezultāti (Mācību priekšmetu olimpiāžu rezultāti)"

29.08.2014. D.Ļaha.
Valsts prezidents un izglītības un zinātnes ministre apbalvos starptautisko mācību priekšmetu olimpiāžu dalībniekus

Valsts prezidents Andris Bērziņš, izglītības zinātnes ministre Ina Druviete un Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntis Vasiļevskis šā gada 1.septembrī, Zinību dienā, plkst.15.00 sveiks starptautisko mācību priekšmetu olimpiāžu dalībniekus. Svinīgais apbalvošanas pasākums notiks Melngalvju namā, Rātslaukumā 7, Rīgā.
Šovasar 30 Latvijas skolēni piedalījās astoņās starptautiskajās mācību priekšmetu olimpiādēs: fizikā, ķīmijā, bioloģijā, informātikā, matemātikā, ģeogrāfijā, vides projektos un vācu valodā. Mūsu skolēni uzrādīja izcilus rezultātus, atvedot mājās sešas sudraba, astoņas bronzas medaļas un sešus atzinības rakstus.
>> Lasīt vairāk

26.08.2014. A.Mīļā.
Bronzas medaļa starptautiskajā ģeogrāfijas olimpiādē

Šogad Latvijas izlases sastāvu veidoja Rīgas skolu pārstāvji Ketija Nadežņikova (Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskola), Tomass Andersons (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija), Morics Roberts Mūrnieks (Ziemeļvalstu ģimnāzija) un Madonas Valsts ģimnāzijas skolnieks Miķelis Dāvids Rikveilis. Salīdzinot ar pērno gadu, Miķelis vienīgais varēja lepoties ar pieredzi pasaules ģeogrāfijas olimpiādē. Treniņprocesam lieti noderēja ne vien dažādo materiālu izpēte, bet arī Baltijas olimpiāde, kas jūnija beigās norisinājās Valmierā. Iegūto pieredzi un zināšanas izlases dalībniekiem bija iespēja izmantot arī Krakovā.
Latvijas izlasi pavadīja komandas vadītājs Gatis Kampernovs un treneri Māris Seržāns un Indriķis Leitis. Lielu darbu sagatavošanās procesā ieguldīja arī Uldis Klepers.
Noslēdzošajā dienā sekoja apbalvošana. Starp medaļniekiem arī viens latvietis - Tomass Andersons, kuram bronzas godalga. Kaimiņiem šoreiz veicas labāk - igauņi mājās ved sudrabu un bronzu, bet lietuviešiem bez sudraba tiek arī ilgi gaidītais zelts. Komandu vērtējumā pārsteigumu maz - par uzvarētājiem kļūst Singapūra, atstājot aiz sevis Austrāliju un Rumāniju. Latvija šoreiz piekāpjas abām Baltijas kaimiņienēm.

20140826.jpg

>> Lasīt vairāk

19.08.2014. A.Jonasta.
Latvijas skolēnu panākumi 4.starptautiskajā vācu valodas olimpiādē

No 2014. gada 3.augusta līdz 16.augustam Vācijas pilsētā Frankfurtē pie Mainas norisinājās 4.starptautiskā vācu valodas olimpiāde ar moto „Vācu valoda atver jaunas durvis” (4.Internationale Deutscholympiade „Deutsch öffnet neue Türen”), kurā piedalījās 94 skolēni no 47 valstīm no visas pasaules. Saskaņā ar olimpiādes nolikumu Latviju pārstāvēja divas skolnieces: Ženija Minka (Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas 12.klase, skolotājs Gunārs Tomass) un Maria Murašova (Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas 12.klase, skolotājs Thomas Lewandowski). Skolnieces uz olimpiādi pavadīja vācu valodas skolotāja Anita Jonasta. Olimpiādes mērķis ir veicināt skolēnu starpkultūru kompetences un sadarbību multikulturālas grupas sastāvā, kas nodrošina praktisku vācu valodas kā saziņas līdzekļa lietošanu. Abas Latvijas skolnieces pēc testa izpildīšanas tika iedalītas augstākajā, C1 līmeņa grupā. Tālākā sacensība sastāv no trīs apjomīgu uzdevumu blokiem, kurus dalībnieki veic multinacionālas grupas sastāvā. Katrā valodas līmeņa grupā (A2,B2,C1) tiek apbalvoti trīs labākie. Visi pārējie saņem atzinības rakstus un balvas. Lai gan mūsu valsts dalībnieces visizcilāko trijniekā neiekļuva, viņas uzrādīja ļoti labu sniegumu, izpelnoties arī olimpiādes organizatoru un atbalstītāju atzinību un simpātijas. Par vienīgo individuālo uzdevumu – rakstu sienas avīzei – Maria Murašova ieguva 2.vietu. Starptautiskā vācu valodas olimpiāde notiek ik pēc diviem gadiem, nākamā notiks 2016.gadā Vācijas galvaspilsētā Berlīnē.

20140818_1.jpg   20140818_2.jpg

30.07.2014. K.Veldre.
Latvijas skolēnu panākumi 46.starptautiskajā ķīmijas olimpiādē

No 2014. gada 20. jūlija līdz 29.jūlijam Latvijas skolēnu komanda piedalījās 46.Starptautiskajā ķīmijas olimpiādē (46th International Chemistry Olympiad), kas norisinājās Vjetnamas galvaspilsētā Hanojā. Latvijas komandu veidoja četri skolēni, kas visi Starptautiskajā ķīmijas olimpiādē piedalījās pirmo reizi. Tie bija Klāvs Ozols (Valmieras Pārgaujas ģimnāzija, 12.klase), Edgars Klētnieks (Cēsu Valsts ģimnāzija, 11.klase), Rūdolfs Treilis un Ritums Cepītis (abi Rīgas Valsts 1.ģimnāzija, 11. un 10. klase). Pēc desmit stundu darba, pildot trīs laboratorijas darbu uzdevumus un risinot piecus teorētiskos uzdevumus, par labākajiem tika atzīti skolēni no Singapūras, Ukrainas un mājniekiem Vjetnamas. Divi Latvijas skolēni - Edgars Klētnieks un Ritums Cepītis izcīnīja bronzas medaļas. Komandu Starptautiskajā Olimpiādē pavadīja Kembridžas universitātes students Roberts Bluķis un LU Ķīmijas fakultātes pasniedzējs Kaspars Veldre. Nākamajā gadā Starptautiskā ķīmijas olimpiāde notiks Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku.

20140730.jpg
 
No kreisās: Edgars Klētnieks, Ritums Cepītis, Rūdolfs Treilis, Klāvs Ozols un komandas gide Nguyen Quynh Anh

23.07.2014. J.Škuškovniks.
Latvijas skolēnu panākumi 55.starptautiskajā matemātikas olimpiādē IMO 2014

No 7. jūlija līdz 13. jūlijam Keiptaunā, Dienvidāfrikā norisinājās Starptautiskā matemātikas olimpiāde (IMO 2014).
Skolēni no Latvijas ieguva sudraba un bronzas medaļas, kā arī atzinības rakstu.
Sudraba godalgu ieguva Daugavpils 10. vidusskolas 11. klases skolnieks Deniss Dunaveckis, matemātikas skolotāja Olga Vansoviča.  Procentuāli Denisa rezultāts ir 4 labākais jebkad uzrādītais rezultāts Latvijas komandas vēsturē un labākais rezultāts, kuru uzrādījis 11. klases skolnieks. Deniss ir arī viens no labākajiem Latvijas jaunajiem šahistiem un piedalās daudzās starptautiskās šaha sacensībās.
Bronzas medaļu saņēma Rīgas 40. vidusskolas 12. klases skolnieks Vladislavs Kļevickis, skolotājs Oļegs Šleifmans. Šo godalgu Vladislavs ieguva parādot izcilu gribasspēku cīnoties ar veselības problēmām. Abās sacensības dienās Vladislavs startēja mediķa uzraudzībā pēc nopietnas zāļu devas, kas protams, nestimulēja sasniegt labāko rezultātu. Vladislavs ir arī daudzu starptautisku jauno pianistu konkursu laureāts.
Atzinības rakstu pasniedza Rīgas Ostvalda vidusskolas 12. klases skolniekam Oļegam Matvejevam, skolotāja Irina Fomina. Oļegs vēlreiz apliecināja, ka viņa iekļaušana Baltijas ceļa komandā, kura iepriekšējā gadā izcīnīja Latvijai 1. vietu starptautiskajās secensībās Baltic way 2013 nav bijusi nejauša. Oļegs ir arī Rīgas Ostvalda vidusskolas skolnieku parlamenta prezidents.
Vēl Latviju pārstāvēja Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 11. klases skolniece Dārta Rituma, Cēsu Valsts ģimnāzijas 12. klases skolnieks Artūrs Jānis Pētersons un Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 12. klases skolniece Pārsla Esmeralda Sietiņa, kas bija uzrādījuši labākos rezultātus Latvijas atlases četrās kārtās un papildsacensībās, dodot arī savu pienesumu Latvijas kopējā rezultātā.
Komandas vadītājs šogad bija LU Datorfakultātes maģistrantūras students Jevgēnijs Vihrovs. Skolēnus pavadīja komandas vadītāja vietnieks Medicīnas sabiedrības ARS IT daļas vadītājs un LU NMS ārštata darbinieks Juris Škuškovniks.

20140723_1.jpg

23.07.2014. J.Liepiņš.
Latvijas skolēni no 25.starptautiskās bioloģijas olimpiādes pārved medaļas

Skolēni, kas šomēnes Indonēzijā 25.starptautiskajā bioloģijas olimpiādē pārstāvēja Latviju, ieguva vienu sudraba un vienu bronzas medaļu, kā arī vienu atzinības rakstu.
Bioloģijas olimpiāde no 6. līdz 13. jūlijam notika Denpasārā, kas atrodas Indonēzijai piederošajā Bali salā. Olimpiādē piedalās vidusskolas skolēni, kuri ir bijuši labākie savas valsts nacionālās bioloģijas olimpiādēs. Šogad par pasaulē bioloģiju vislabāk pārzinošo skolēnu godu cīnījās 238 skolēni no 61 valsts.
Latviju olimpiādē pārstāvēja Aglonas vidusskolas 11.klases skolēns Daniels Krimans, kurš ieguva sudraba medaļu, Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas 12.klases skolniece Katrīna Daila Neiburga, kas izcīnīja bronzas medaļu, Cēsu Valsts ģimnāzijas 11.klases skolniece Marta Rudzīte, kura ieguva atzinības rakstu, un Daugavpils Krievu vidusskolas liceja 12.klases skolniece Anastasija Škoulepa. Pēdējo reizi sudraba medaļu Starptautiskajā bioloģijas olimpiādē Latvijas pārstāvji izcīnīja 2002.gadā.
Olimpiādes laikā dalībniekiem bija jātiek galā ar teorētiskajiem un praktiskajiem uzdevumiem par dažādām bioloģijas jomām. "Interesantākie un neparastākie praktiskie uzdevumi bija putnu dziesmu spektrogrammu analīze un jaunas vulkāniskas salas Anak Krakatau augu sabiedrības attīstības analīze, proti, skolēniem bija jāpēta, kā augi kolonizē jaunas teritorijas," stāsta Latvijas delegācijas vadītāja Agnese Kokina. Ar to, kas ir putnu dziesmu spektrogramma, var iepazīties šeit.
Olimpiādes dalībnieki ne tikai piedalījās sacensībās, bet arī iepazinās ar Bali tradicionālo kultūru un dabu – apmeklēja 11.  gadsimta Uluvatu templi, kur redzēja tradicionālo kečak (Kecak) deju, un Bali Safari dabas parku. Šogad komandai bija arī savs talismans T.vox, ar kura twitera kontu var iepazīties šeit.
Latvijas komandas dalībnieki piedalījās arī ikgadējā olimpiādes video konkursā "Bioloģiskā daudzveidība un es". Visus iesniegtos video var noskatīties šeit.
Komandu pavadīja Latvijas Universitātes Mikrobioloģijas un Biotehnoloģijas institūta pētnieki Jānis Liepiņš un Agnese Kokina, kā arī Latvijas Farmaceitu biedrības prezidentes asistents tālākizglītības jautājumos Valdis Pirsko. Viņi apsprieda olimpiādes uzdevumus un tulkoja tos latviešu valodā, pārbaudīja un aizstāvēja Latvijas komandas skolēnu risinājumus.
Dalībniekus olimpiādei sagatavoja skolēnu bioloģijas skolotāji: Lidija Šatilova, Liesma Āboliņa, Inita Kriškāne un Ingūna Kostenko. Papildus tika organizēti skolēnu sagatavošanās kursi, kurus vadīja dažādu nozaru speciālisti no Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes, Rīgas Stradiņa universitātes Onkoloģijas Institūta un Rēzeknes augstskolas.
Latvijas komandas piedalīšanos 25.starptautiskajā bioloģijas olimpiādē atbalstīja VISC un Latvijas Universitāte.

20140723_2.jpg
 
Latvijas komanda olimpiādes atklāšanā (no kreisās): Jānis Liepiņš, Agnese Kokina, Anastasija Škoulepa, Daniels Krimans ar T.vox, Marta Rudzīte, Katrīna Daila Neiburga, Valdis Pirsko

21.07.2014. M.Opmanis.
Latvijas skolēnu panākumi 26.starptautiskajā informātikas olimpiādē IOI'2014

Ar teicamiem panākumiem Latvijas izlasei noslēgusies 26.starptautiskā informātikas olimpiāde IOI'2014, kas no 13. līdz 20.jūlijam notika Taipejā (Taivāna).
Trīs sudraba medaļas Latvijai izcīnīja: Rīgas 89.vidusskolas 11.klases skolnieks Aleksejs Zajakins un divi Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas skolēni:  Aleksejs Popovs (10.klase) un Kristaps Čivkulis (11.klase).  Jaunākais izlases dalībnieks - Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas 9.klases skolnieks Ingus Jānis Pretkalniņš šoreiz palika aiz apbalvoto svītras, bet guva nenovērtējamu pieredzi un varēs censties uzlabot savu sniegumu nākamajā sezonā.
Kopumā sacensībās piedalījās 311 dalībnieki no 81 valsts. Pēc olimpiādes nolikuma tiek apbalvoti ne vairāk kā puse no visiem dalībniekiem, tāpēc šogad tika pasniegtas 153 (32 zelta, 52 sudraba un 69 bronzas) medaļas. Trim dalībniekiem (pa vienam no Austrālijas, ASV un Ķīnas) izdevās sasniegt absolūto rezultātu - 600 punktus no 600 iespējamiem. Medaļu kopvērtējumā vislabākos panākumus guva Ķīnas un ASV komandas - katrai pa četrām zelta medaļām.
Latvijas izlasei kopvērtējumā šogad izdevās apsteigt gan Lietuvas (divas bronzas medaļas), gan Igaunijas (viena sudraba medaļa) komandas. Ārpus oficiālo sacensību programmas dalībniekiem bija iespēja Iepazīties ar Taivānas vēsturi un šodienu, apmeklējot gan muzejus, gan mākslas centru, gan atrakciju parku. Olimpiādes slēgšanā piedalījās un runu teica Taivānas premjerministrs Yi-Huah Jiang.
Komandu sacensībās vadīja SIA "Tom Sawyer Software - Latvia"  speciālisti Rūdolfs Opmanis un Artūrs Verza.
IOI Starptautiskās komitejas sastāvā darbojās LU Matemātikas un informātikas institūta pētnieks Mārtiņš Opmanis.
Latvijas izlase uz Taipeju pilnā sastāvā varēja doties pateicoties Valsts izglītības satura centra un Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijai LIKTA.
Nākamā Vispasaules informātikas olimpiāde notiks 2015.gada jūlijā Kazahstānā.
Sīkāku informāciju par sacensībām var gūt vietnē www.ioi2014.org .

20140721_1a.jpg
 
Latvijas komanda (no kreisās): A.Verza, A.Popovs, A.Zajakins, I.J.Pretkalniņš, K.Čivkulis, R.Opmanis

21.07.2014. V.Kaščejevs.
Latvijas skolēnu panākumi 45.starptautiskajā fizikas olimpiādē

Visi pieci skolēni, kas pārstāvēja  Latviju 45.starptautiskajā fizikas olimpiādē, ir izcīnījuši godalgas: Rūdolfs Treilis (Rīgas 1. Valsts ģimnāzija), Luka Ivanovskis (Rīgas Zolitūdes ģimnāzija) un Sergejs Blakunovs (Dauvgavpils krievu vidusskola-licejs) saņēma bronzas medaļas, bet Artūrs Bērziņš un Dāvis Zavickis (abi no Rīgas 1. Valsts ģimnāzijas)  – atzinības rakstus.
Olimpiāde norisinājās no 13. līdz 20. jūlijam Kazhastānas galvaspilsētā Astanā. Gandrīz četri simti skolēnu no 85 pasaules valstīm divās kārtās rādīja savu meistarību fizikas uzdevumu risināšanā. Teorijas kārtas uzdevumi pārbaudīja skolēnu prasmi pielietot fizikas likumus daudzveidgās situācijās: piemēram, noteikt ziepju burbuļa svārsību frekvenci vai aprēķināt, kādos apstākļos veidojas rīta rasa. Savukārt eksperimentālajā kārtā skolēni izmantoja lāzerus, polarizatorus un fotodiodes, lai izpētītu gaismas dubultlaušanu dažādos materiālos un šķidrajos kristālos.
Divkārtējais bronza medaļas ieguvējs Sergejs Blakunovs komentē: “Uzdevumi bija negaidīti grūti, pat salīdzinot ar iepriekšējo gadu olimpiādēm. Dažos punktos ļoti palīdzēja treniņos iepazītās idejas, bet vienā jautājumā pat sanāca pārsteigt labotājus, negaidītā ceļā nonākot līdz pareizai atbildei.”
Latvijas skolēnu izlasi uz Kazahstānu pavadīja Latvijas universitātes pētnieki: docents Ģirts Barinovs un asociētais profesors Vjačeslavs Kaščejevs. Viņi veica uzdevumu tulkošanu latviešu valodā, kā arī pārbaudīja un aizstāvēja mūsu skolēnu risinājumus. Starptautiskajai olimpiādei skolēnus gatavoja LU Fizikas un matemātikas fakultātes mācībspēki un studenti, ceļu nodrošināja Valsts Izglītības un satura centrs.

20140721_1.jpg
 
Latvijas komanda 45. Starptautiskajā fizikas olimpiādē Astanā, Kazahstānā. Rindā aiz karoga: Latvijas vēstniecības Kazhastānā otrā sekretāre Inga Graudiņa, izlases dalībnieki Dāvis Zavickis, Luka Ivanovskis, Artūrs Bērziņš, Rūdolfs Treilis, Sergejs Blakunovs, docents Ģirts Barinovs. Priekšplānā: asociētais profesors Vjačeslavs Kaščejevs

Sadaļas arhīvs