Pasākumi

Informācija par jau notikušajiem pasākumiem pieejama sadaļas arhīvā.

Informācija par interešu izglītības pedagogu profesionālās pilnveides programmām pieejama sadaļā "Interešu izglītība. Pedagogu profesionālā pilnveide"

Vides izglītības projekts „Mani zaļie svētki”

    Vides izglītības projekts "Bišu draugs"

    • Nolikums [DOC].
    • Informācija par projektu [DOC]
    • Projekta pārskata forma AKTUALIZĒTS [DOC]

    Varakļānu vidusskola

    Varakļānu vidusskolas 6. klases skolēnus (skolotāja Inga Strode) pārsteidza bišu daudzveidība: smilšbites, slaidbites, zīdbites, naktsbites, medusbites, dzegužbites u.c. Bišu dzīve ir ļoti interesanta un sarežģīta – par tām visu nekad nevar zināt! Bites vairāk lūkojas uz nektāraugiem, kuri izdala aromātisku, saldu šķidrumu – nektāru. Pļavā, mežā, parkā zum, spindz, čīgā, džinkst, dūc, sisina, čirkstina, tā rezultātā apputeksnējas augi, nogatavina sēklas, izsējas, un ir liela augu daudzveidība. Parkā uzskaitījām 28 dažādus ziedošus augus – neaizmirstulītes, ganu plikstiņi, trejkrāsu vijolītes, veronikas, mārpuķītes, ceriņi, žibulīši, vizbulītes, bitenes u.c. 

    Bišu draugi apciemoja novadnieku, labu stāstnieku, biškopi Māri Grudulu. Viņa bites „ganās“ dabiskās pļavās, dabas parkos, Teiču rezervātā. Mājsaimniecības stundās skolēni izgatavoja 2 kukaiņu viesnīcas. Tās pie mājām izvietos Kristiāns un Jēkabs, lai vasarā novērotu, vai viesnīcās būs „īrnieki“. 


    Rīgas pirmsskolas izglītības iestāde „Zvaniņš“

    Rīgas pirmsskolas izglītības iestādes „Zvaniņš“ (skolotāja Valērija Grāvīte) bērni skaitīja, cik bitei kājas, cik acis, dzīvē apskatīja dravnieka atvestās bites, šūnas, iepazina kas ir dūmenis, bija iespēja pašiem padūmot, kopīgi no kartona kastes ierīkoja bišu stropu.


    Rīgas 2. pamatskola

    Rīgas 2. pamatskolas 5.- 9. klases skolēni (skolotāji Guna Leiboma, Kristaps Kraucis) pētīja un izzināja kukaiņu dzīvi, uzmanību pievēršot bitēm. 

    Skolotāji bērniem pastāstīja bites, auga un dravnieka stāstus. Skolēni mācījās palīdzēt bitēm, audzējot ziedus skolas puķu dobēm un ierīkojot skolas pagalmā ziedu kastes, devās pētīt gan ziedošos augus, gan meklēt bites uz Nacionālo Botānisko dārzu un Latvijas Universitātes Botānisko dārzu. Apciemojot bišu dravu Ciemupē pie Baibas Sīmanes, skolēni iepazina dravnieka darbu, piemērīja dravnieka tērpu un degustēja dažādus bišu produktus. 

    Prezentācija  


    Pārdaugavas Montesori sākumskola

    Pārdaugavas Montesori sākumskolas jaukta vecuma grupa (1.-5.klase) (skolotāja Guna Petermane) devās uz Rīgas Zooloģisko dārzu, lai tiktos ar entomologu, pētītu augu dažādību zālājā un pilsētas pļavā, pagatavotu katram bērnam savu mājās nesamo kukaiņu viesnīcu. Skolēniem bija iespēja okulārā izpētīt kukaiņu uzbūvi, kā arī uztaisīt lielacu kamenes papīra modelīti, kas vēlāk tika izmantots bērnu izveidotā stāstā par kamenes dzīves ciklu un iecienītajiem augiem. 


    Ķekavas vidusskola

    Ķekavas vidusskolas 2.a klase ar skolotāju Santu Majori devās pie tuvākā bitenieka – Daugmales bišu Jāņa, kur mēģināja atrast bišu māti jeb karalieni. Lai palīdzētu bitēm, skolēni sēja augus, kurus pēc tam izstādīja savā dārzā vai lielākā puķu podā, lai kukaiņi tos atrastu. Projekta laikā skolēniem bija iespēja paplašināt savu redzes loku par to, cik kukaiņi īstenībā ir svarīga ekosistēmas daļa, kura mums citiem nodrošina iespēju ēst dažādus dārzeņus un augļus. Skolēni uzzināja arī to, cik svarīga ir liela ziedaugu dažādība, kas ietekmē daudzu kukaiņu populāciju un konkrētā reģiona augu iespēju turpināt augt un vairoties. 


    Krotes Kronvalda Ata pamatskolas 1. klase

    Krotes Kronvalda Ata pamatskolas 1. klase ar skolotāju Sandru Tomasi ģimenes dienas koncertam sagatavoja uzvedumu par tauriņiem un bitēm (ar dzeju, deju un dziesmām). Skolēni vienojās ar skolas direktori, lai darbinieki nenopļauj pļavu skolas teritorijā, lai izsētos augu sēklas un varētu pētīt un uzskaitīt apputeksnētājus. 


    Krotes Kronvalda Ata pamatskolas 2.klase

    Krotes Kronvalda Ata pamatskolas 2. klase (skolotāja Ieva Jukna) rīkoja konkursu ,,Pazīsti Latvijas kukaiņus”, skatījās augu daudzveidību parkā, pļavā, mēģināja atpazīt novērotos kukaiņus-apputeksnētājus un tos saskaitīt noteikta lieluma laukumā. Katrs skolēns un viņa ģimene saņēma puķu sēklu paciņu, ko iesēt, audzēt un kopt un septembrī prezentēt rezultātus. 


    Kalnsētas pamatskola

    Kalnsētas pamatskolas 2. klases skolēni uz palodzes audzēja samtenes un stādīja katrs savā dārzā, lai bitēm prieks. Skolēni apciemoja biškopi Jāni Vainovski viņa Meduspilī. Daži pārvarēja bailes un sadraudzējās ar biti, paglāstīja un pat atļāva uzlikt sev uz deguna!


    Eglaines pamatskola

    Eglaines pamatskolas skolēni kopīgi ar bioloģijas skolotāju Anitu Leoni un asistentiem izgatavoja bites attēlus un stropu, kur bites dzīvo. Pirmsskolas skolēni kopā ar audzinātāju pie skolas veidoja bišu dzirdinātavu. 


    Daugavpils Ķīmijas apkaimes pirmsskola

    Daugavpils Ķīmijas apkaimes pirmsskolas izglītības iestādē (skolotāji Lāsma Lauska, Vita Plesņa, Inga Ļevša, Arina Čižika) skolēni bites iepazina caur mūziku – izdejoja bišu dejas pļavā un kopīgi iestādīja ābelīti un iesēja saulespuķes, kur bitēm baroties. Bišu dienā pie bērniem ciemojās biškope Gunta Some, kas iepazīstināja ar biškopības piederumiem un ļāva ieskatīties stropā.  


    Antūžu pamatskola

    Antūžu pamatskolas skolēni (skolotāja Inita Rotkāja) tikās ar "Dravas Medus" biteniekiem Lauri un Madaru. Ar lielu interesi skolēni klātienē vēroja bišu dzīvi stropā, iepazinās un izpētīja dravnieka darba piederumus – slotiņu, medus rāmīti, dūmu kanniņu, cepuri. Skolēni arī uzdeva jautājums par bitēm un medus iegūšanu, ar prieku degustēja dažādus medus veidus.  


    Aknīstes vidusskola

    Aknīstes vidusskolas Vides izglītības pulciņš (skolotāja Skaidrīte Jasāne) darbu sāka bibliotēkā, kur iepazinās ar dažādiem informatīviem materiāliem par bitēm, tad devās meklēt pamodušās bites un augus skolas teritorijā. Skolēni sēja pļavas puķes skolas teritorijā un plānoja, kādus augus sēs savos piemājas dārziņos, lai pievilinātu vairāk kukaiņus-apputeksnētājus. 

    Aknīstes vidusskolas Vides izglītības pulciņa video 


    Aizkraukles pašvaldības PII „Zīlīte“ sagatavošanas grupa „Pienenīte“

    Aizkraukles pašvaldības PII „Zīlīte“ sagatavošanas grupas „Pienenīte“ (skolotāja Andra Simanova) audzēkņi apkārtnes augus un kukaiņus iepazina ar rotaļu palīdzību, kā arī veicot novērojumus dabā. Tika sagatavoti integrēti uzdevumi un didaktiskās spēles kukaiņu iepazīšanai matemātikas jomā (piemēram, 10 kukaiņu figūras vai attēli tiek novietoti centrā, katram no bērniem ir karte matemātisko darbību pierakstīšanai un ar skaitāmpantu palīdzību tiek apgūta atņemšana vai pieskaitīšana, izmantojot kukaiņu figūras un nosaucot kukaiņu sugas). Šādi bērni jau pirms novērojumiem dabā varēja iepazīt un atšķirt bites, lapsenes, kamenes.


    Rīgas jauno tehniķu centra pulciņš „Pēti un eksperimentē“

    Rīgas jauno tehniķu centra pulciņš „Pēti un eksperimentē“ (skolotāja Madara Kalniete) pētīja iestādes apkaimē augošos augus, to apputeksnētājus. Rudenī bija jau veikuši teritorijas labiekārtošanu par labu apputeksnētājiem un veicinot bioloģisko daudzveidību – iestādīta pavasara košumaugu dobe, kur pavasarī vēroja, kādi augi labāk patīk apputeksnētājiem.

    Pētnieki veidoja pilsētas pļavu savā teritorijā. Lai izprastu, kā dažādi augi pievilina dažādu veidu apputeksnētājus, veica arī ziedu analīzi, kas ir viena no dalībnieku mīļākajām aktivitātēm.


    Preiļu 2. vidusskola

    Preiļu 2. vidusskolas 6. klase (skolotāja Inna Zenovjeva) savā skolā organizēja aktivitātes bioloģiskās daudzveidības uzlabošanai – ar sagatavotām prezentācijām informēja sākumskolas skolēnus par bioloģisko daudzveidību, tās saglabāšanu. Skolēni apņēmās savās mājās kopā ar vecākiem veikt pasākumus, lai veicinātu bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu un uzlabošanu. 


    Ilūkstes Raiņa vidusskola

    Ilūkstes Raiņa vidusskolas 4. klases skolēni patstāvīgi strādāja ar pieejamo informāciju: bibliotēkā, mājās pētot enciklopēdijas, kā arī internetā atrodamo materiālu. Skolēni meklēja interesantus faktus un informēja par tiem vienaudžus, noskaidroja bišu nozīmi augu dzīvē. Gūtās zināšanas varēja pārbaudīt, pildot piedāvāto testu.


    Grundzāles pamatskola

    Grundzāles pamatskolas 3. klases bišu draugi skolotājas Ilvas Harkinas vadībā mācījās uzzināt, domāt, darīt! Lai bitītēm no dravas tuvāks ceļš, skolēni pie biškopes iesēja sinepes, balto āboliņu un facēlijas.  


    104. Dagdas mazpulks

    104. Dagdas mazpulka mazpulcēni (skolotāja Anna Krilova) izlēma savos dārzos audzēt ehinacejas kā nektāraugu apputeksnētāju piesaistei. Sadīga sēklas no 3 šķirnēm – ‘Green twister‘,‘Prēriju ehinaceja‘, ‘Ehinacea purpurova‘. Mazpulcēni vēroja, kā aug un attīstās stādi, maija beigās ehinacejas tika izstādītas dārzos pie mazpulcēnu mājām. Ehinaceju audzēšana no sēklām ir laikietilpīgs un dārgs process, jo dīgtspēja ir zema, taču tas ir daudzgadīgs augs, kas dos savu ieguldījumu dabā daudzus gadus.

    Dagdas mazpulka video

    "Bišu draugs" Grundzāles pamatskolas skolēni pēta bišu stropu
    Bišu draugs 2023